Mavi Sarmaşık Çiçeği

Mavi çay, adından da anlaşılacağı gibi, Clitoria ternatea bitkisinin çiçeklerinden yapılan, belirgin mavi bir renge sahip Güney Doğu Asya'ya özgü bir içecektir.
Mavi çay, kilo vermeyi teşvik etmek, vücudu toksinlerden arındırmak, zihni sakinleştirmek, cilt dokusunu zenginleştirmek ve saç büyümesini iyileştirmek gibi insan sağlığına sağladığı harika faydalar nedeniyle son zamanlarda popüler bir gıda trendidir.
Clitoria ternatea, Fabaceae familyasından bir bitkidir ve Tayland, Vietnam, Endonezya, Hindistan ve Sri Lanka gibi Güney Doğu Asya ülkelerinde yaygın olarak bulunur. Kelebek bezelye bitkisinin çiçeklerinden elde edilen parlak mavi yapraklar yüzyıllardır bölge genelinde bitkisel çay içeceklerinin bir bileşeni olarak kullanıldığı gibi yemek pişirmede de kullanılmaktadır. Mavi çiçek, ılık veya sıcak suda bekletildiğinde mavi rengini vermekte, boya olarak kullanılmasının yanı sıra çeşitli geleneksel yemeklere renk katmaktadır.
Mavi çayın etkileyici beslenme profili, soğuk olarak servis edildiğinde vücudu serinletmek için serinletici bir içeceğin yanı sıra harika bir kilo verme içeceği haline getirir. Doğal olarak kafeinsiz ve tamamen bitkisel bir karışım olan mavi çay, tıpkı Yeşil Çay gibi aynı zamanda bir antioksidan deposudur.

Önerilenler