Seylan/Sri Lanka Çayı

Siyah Çay üretilirken meydana gelen oksidasyon, çeşitli sağlık yararları sağlayan siyah çaydaki ana antioksidan kaynakları olan kateşinler, theaflavinler ve thearubiginler dahil olmak üzere önemli polifenol gruplarının gelişmesine yardımcı olur.
Polifenoller, siyah çayda bulunan antioksidanlardır. Vücuttaki serbest radikalleri azaltmada ve hücre hasarını azaltmada doğrudan destek verirler. Ayrıca kanser risklerini azaltmaya ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Seylan Siyahı çayındaki antioksidanlar damar sertliği oluşumunu azaltabilir ve bu nedenle özellikle kadınlarda kalp krizi ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir. Siyah Çayda bulunan theaflavinler, insan vücudundaki Düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL) seviyesini düşürür, kanımızdaki kötü kolesterol seviyesini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.
Siyah çayda bulunan antioksidanlardan biri olan polifenoller, Gliserin indeksini azaltabilir. Araştırma, günde üç fincan siyah çay tüketiminin tip 2 diyabet riskini %42 oranında azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Önerilenler